BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: „Kosmička supersila“ Indija će sprovesti vežbu... kosmičkog rata

RT: „Kosmička supersila“ Indija će sprovesti vežbu... kosmičkog rata
27.07.2019. god.


Ako bilo koji vanzemaljci ili protivnici unutar Zemljine orbite, počnu loše da se ponašaju, Indija želi da bude spremna, jer se priprema za ratne vežbe bukvalno na novom nivou - kosmičkom.

Indijskoj vojsci je naređeno da se pripremi za bilo kojeg neprijatelja, čak i za one koji mogu doći iz kosmosa. Ambiciozna dvodnevna vežba pod nazivom "IndSpejsEk" će proceniti "neizbežne pretnje" s kojima će se Indija supčiti ako bilo kakav oružani sukob eskalira izvan Zemlje.

Prva vežba simulovanog kosmičkog rata počinje u četvrtak. Međutim, vežba se prvi put pominjala još u martu, kada je zemlja uspešno testirala svoju protivsatelitsku raketu za presretanje (A-Sat), kako bi oborila "Mikrosat-R" satelit u niskoj orbiti Zemlje. To postignuće je navelo premijera Narendru Modija da svoju zemlju proglasi četvrtom “kosmičkom supersilom” nakon SAD-a, Rusije i Kine.



Modi je rekao da je "A-Sat" test u martu sproveden kako bi Indija "postala jača i sigurnija, kao i za dalji mir i harmoniju". U skladu sa ovom vizijom, vežba "IndSpejsEk" se sprovodi kako bi se "identifikovali ključni izazovi i nedostaci ako konflikt eskalira u kosmičku dimenziju“, saopštio je neimenovani zvaničnik, navodi list "Tajms of India". On je dodao da će indijski tehnološki institut takođe raditi na pripremama za "kosmičke ratove".


Ipak, nisu samo Indijci spremni na borbu. Pozivajući se na još jednog zvaničnika u vojsci, list navodi da je jedan od razloga za vežbu, indijska težnja da se suprotstavi kineskoj superiornosti kao kosmičkoj sili.


„Ne možemo da nastavimo da traćimo vreme dok Kina napreduje. Moramo imati sposobnosti da zaštitimo naše kosmičke resurse“, rekao je zvaničnik.

Najava je usledila nakon najnovijeg napretka Indije u istraživanju kosmosa i uspešnog lansiranja lunarne misije "Čandrajan 2", koja će se spustiti na južni pol Meseca u narednim sedmicama. Taj uspeh je, u stvari, naišao na pohvale kosmičkog rivala Kine, a Peking je saopštio da je, umesto da se takmiči, spreman da se
udruži sa Nju Delhijem da se istraži prirodni satelit Zemlje.




Kineska lunarna sonda, "Čange 4", uspešno je sletela u basen Južnog pola još u januaru. Trenutno istražuje geologiju Meseca i vrši biološke eksperimente.

Izvor: Vostok / RT

 



  • Izvor
  • Lansiranje lunarne sonde „Čandrajan 2“ foto: © Reuters / P. Ravikumar/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »